Elektromobilmi k udržateľnému podnikaniu

Home / Zo sveta SAP / Elektromobilmi k udržateľnému podnikaniu

Elektromobilmi k udržateľnému podnikaniu

Elektromobilita

Automobily poháňané elektrinou predstavujú v súčasnej dobe jeden z najväčších trendov dnešnej spoločnosti. Všimnúť si to môžeme nie len na svetových, ale aj na slovenských cestách, kde pribúda ako počet áut s modrými ŠPZ, tak i počet nabíjacích staních pre elektromobily. V SAP-e však vedia, že na to, aby sa vytvoril ziskový a udržateľný obchodný model e-mobility, bude potrebné vykonať vážnu revíziu celého dopravného ekosystému. A dostatok nabíjacích staníc – to je len špička ľadovca. Pod hladinou sa nachádza potreba komplexnej spolupráce medzi výrobcami originálneho vybavenia elektromobilov, verejnou službou, korporáciami, vládnymi orgánmi a maloobchodníkmi, ktorá bude viesť k takej spolupráci na inováciách, akú svet ešte nevidel.

„Siete elektromobility pozostávajú z mnohých hráčov z rozličných odvetví a sektorov s prepletenými dodávateľskými reťazcami,“ hovorí Ulrich Scholl, vice prezident E-mobility v SAP-e. „Aby mohli fungovať flexibilne a nákladovo efektívne, musia spolupracovať v stabilných priemyselných sieťach založených na cloude, ktoré podporujú udržateľné inovácie okolo štandardizovaných procesov, vrátane fakturácie, ako aj celkový manažment e-mobility medzi partnermi.“

S rastom požiadaviek ako i sľubov ohľadom elektromobility sa však vynára hlavná otázka – ako zabezpečiť, aby bolo nabíjanie batérie tak jednoduché a pohodlné, ako je dopĺňanie benzínovej nádrže? Zdá sa, že odpoveďou je obojsmerné nabíjanie, ktoré súčasne dobíja batériu a pridáva uloženú energiu batérie späť do elektrickej rozvodnej siete. Vďaka tomu sa z elektromobilov stanú mobilné úložiská energie a z vodičov jej výrobcovia.

Na vavrínoch však nespia ani manažéri korporácií, ktorí zvyšujú investície do elektromobilov a nabíjacích staníc, čím podporujú záväzky korporácií v oblasti udržateľnosti. Takouto spoločnosťou je i samotný SAP a Hanno Klausmeier, riaditeľ SAP Labs FR, ktorý získal ocenenie Fleet Manager of the Year, za vedenie elektrifikácie vozového parku spoločnosti pre stovky zamestnancov. Prechod na elektromobily trval v SAP-e 7 rokov a zásadný pre túto transformáciu bol i pohodlný prístup k nabíjacím staniciam. „Vedeli sme, že zamestnanci budú na nabíjanie svojich áut potrebovať viac nabíjacích staníc, preto sme pohodlne naprieč našimi zariadeniami nainštalovali superrýchle dobíjacie stanice,“ uvádza Klausmeier. „Vylepšili sme správu vozového parku, aby sme zaistili, že budeme môcť na nabíjacie stanice dohliadať a optimalizovať ich pre potreby zabezpečenia ničím nerušenej prevádzky.“

Prepojenie ekosystému e-mobility na jednu transparentnú platformu je jediný spôsob, akým môžu organizácie udržať krok s rýchlo sa meniacim priemyslom. Práve preto SAP Labs FR vyvinul nový softvér pre vzdialenú správu a inštaláciu nabíjacích staních ako na mieste, tak i v domovoch zamestnancov. Ide o riešenie, ktoré je už momentálne verejne dostupné, a ktoré pomáha podnikovým vozovým parkom spravovať vzťahy so spoločnosťami poskytujúcimi správu vozového parku, s výrobcami komponentov do elektromobilov i s ďalšími dodávateľmi, ktorí sú s nabíjacími stanicami prepojení. Vďaka riešeniu tiež profitujú manažéri, ktorí získali prehľad o nabíjacích staniciach v reálnom čase, vďaka čomu dokážu i na diaľku rýchlo riešiť akékoľvek problémy.

Ak chcete vedieť viac, klinknite na tento odkaz.

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search